
| Parameter | Value |
|---|---|
| Settling Time | 30 µs |
| Number of Bits | 10 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Supply Type | Single |
| Number of Converters | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Resolution | 1.25 B |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Output Type | Voltage |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Height | 1.501 mm |
| Polarity | Unipolar |
| Schedule B | 8542390000 |
| Length | 4.98 mm |
| Max Power Dissipation | 1 mW |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Packaging | Bulk |
| Mount | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Width | 3.988 mm |
| Case/Package | SSOP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Reference Type | Supply |
| Core Architecture(core/core processor) | Oversampling Interpolating DAC |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
Stock: 3308
Distributors
pcbx
Unit Price$12.62042
Ext.Price$12.62042
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.62042 | $12.62042 |
| 10 | $10.07682 | $100.76820 |
| 25 | $9.44072 | $236.01800 |
| 50 | $9.08452 | $454.22600 |
| 100 | $8.74183 | $874.18300 |
| 300 | $8.35196 | $2505.58800 |
| 500 | $8.20778 | $4103.89000 |
